Porazte strach z neúspěchu dřív, než porazí on vás

Deprese a strach z neúspěchu má mnoho podob!


Již od útlého věku nás naši nejbližší učí někým být a něčeho dosáhnout. Ať už se jedná o kus papíru ze školy, nebo o dosažení určité pozice v práci. Nedej bože, kdybychom vytyčených povinností nedostáli! To bychom neznamenali nic! A přesně v tom je ten zásadní problém. Nedokážeme vnímat svoji důležitost jen tak, bez nějakého důkazu či potvrzení. Proto je náš život krysím závodem a my potřebujeme bez přestání dosahovat dílčích úspěchů na všech úrovních našeho bytí. Jen tak si potvrzujeme svoji existenci.

Ve chvíli, kdy se nám přestane dařit, se prvotní elán a nadšení mění ve stagnaci, frustraci a apatii. Dostáváme se do stavu, kdy je nám již všechno jedno. Pokud nedokážeme aktivně pracovat se svými emocemi, může to být vážný problém, jehož důsledkem jsou často deprese, úzkosti či syndrom vyhoření.

Strach má mnoho podob. Může zasáhnout kdekoli a kdykoli. Bát se můžeme čehokoliv. Pokud strach přichází, odkrývá naše stinné stránky, kterých jsme si doposud nebyli vědomi. Umí být nemilosrdný, až krutý. Jako kdyby vyčkával, až odhalíme naše slabé místo a pak dokáže udeřit ohromující silou. Někdy se umíme aktivně bránit, jindy strachu podléháme nebo před ním utíkáme.

Uvědomujeme si, že strachu je třeba čelit, ale často selháváme. Pokud náš život ovládá strach, dostáváme se do spirály, ze které často nevede cesta ven. Svět pak vnímáme jako jedno velké nebezpečí, před kterým se nemůžeme schovat. Hlavou se nám honí myšlenky, co zlého se nám může stát. Proud naší energie se zastaví a nemá kudy proudit. Trápíme se a stáváme se pouhou loutkou vlastních strachů.


Strach z neúspěchu a negativní vliv rodičů

Snažíme se dosahovat velkých úspěchů, do kterých nás tlačí okolí a společnost. Chceme se zavděčit rodině, známým i sobě. Hledáme způsob, jak si výkonem koupit svojí sebehodnotu. Čekáme aplaus a ocenění od ostatních.

“Strachový“ rodiče a výchova strachem

Naši rodiče a prostředí, ve kterém jsme vyrůstali, determinoval náš vztah ke světu, ve kterém žijeme. Pokud rodiče používali výchovu založenou na strachu a obavách, pak jsme my děti začaly vnímat svět jako jedno velké nebezpečí.

Pokud byli sami rodiče bázliví a úzkostní, tak i my máme tendenci prožívat náš život podobně. Jestliže je výchova rodičů založená na příkazech, zákazech, trestech, odměnách, psychickém či fyzickém násilí, stáváme se v lepším případě rebely, v horším případě tichými myškami, které ovládá absolutní strach.


Kritika i ponižování a porovnávání mezi dětmi

Pokud nás rodiče hodnotí a kritizují za naše úsilí i výsledky, dochází k postupnému snižování našeho sebevědomí. Během dospívání ztrácíme ve svém konání jistotu a přestáváme si věřit. Narušená sebedůvěra vede k tomu, že se snižuje naše nadšení a elán do plnění našich cílů. V naší hlavě postupně vzniká přesvědčení typu: Nevěřím si! To určitě nedám! Jsem k ničemu! Jsem nula! Nemám na to! Snažit se nemá cenu! Jsem nemožnej!

Bojíme se, že něco pokazíme, nezvládneme, budeme terčem kritiky od okolí. Hrozíme se také nepříjemných slov našeho vnitřního kritika.
Jaké kritické myšlenky se lidem honí hlavou? Ztrapním se! Ostatní mě budou soudit! To zkazím! Vždyť nic neumím! Stejně to zase pokazím!


Strach z neúspěchu: Tlak, který si vytváříme sami i tlak z okolí

Tlak, který vytváříme na sebe i tlak od okolí, může vést k silným úzkostným stavům. Ty nám mohou zabraňovat v dosahování úspěchů.
Jaké kritické myšlenky se lidem honí hlavou? Musím to zvládnout! Nesmím selhat! Když to nezvládnu, co si o mě rodina (ostatní) pomyslí! Potřebují druhým dokázat, že jsem k něčemu! Potřebuji to zvládnout, abych se cítil dobře! Potřebuji to zvládnout, abych měl pocit, že vůbec existuju!


Jak překonat strach ze selhání


1) Selhání k životu patří a je součástí procesu osobního růstu.
2) Selhání berte jako příležitost dělat věci lépe.
3) Selhání berte jako informaci pro vás, co funguje a co nikoliv.
4) Kašlete na to, co si o vás ostatní myslí.
5) Buďte trpěliví a nenechte se odradit dílčím neúspěchem.
6) Pokud neselžete, nikam se neposunete.
7) Obklopte se lidmi, kteří vám fandí a úspěch vám přejí.
8) Dejte sbohem všem pochybovačům.
9) Pokud něčemu nerozumíte, vždycky se zeptejte.
10) Jen neustálým zkoušením a opakováním překonáte strach.
11) Strach zmizí, jen když mu čelíte.
12) Nikdy se nevzdávejte a běžte si za svým snem.
13) Úspěšní lidé ve svém životě častokrát zkrachovali, ale nikdy se nevzdali.
14) Mějte jasnou vizi, které chcete dosáhnout.
15) Definujte si cíl a jednotlivé dílčí kroky, která vás dovedou k úspěchu.
16) Vytvořte si správné návyky a rituály, které vám pomohou dojít na konec cesty.
17) Pracujte se svojí hlavou na odstranění příčin vašich strachů.
18) Poslouchejte motivační videa lidí, kteří v životě něčeho dosáhli.
19) Čtěte knihy lidí, kteří jsou pro vás inspirací.
20) Vytvářejte si rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.